Ako inšpirovať k čítaniu kníh?

Autor: Magdaléna Hučková | 10.4.2014 o 22:15 | Karma článku: 8,89 | Prečítané:  502x

Cecilia Ekman je zaujímavá mladá Švédka, študentka rozhlasovej žurnalistiky, známa blogerka, inšpirátorka. Počula som ju dnes rozprávať perfektnou angličtinou o čítaní a knihách - v košickom Litparku. Na Slovensko prišla urobiť fíčer o tom, čo čítajú naše deti a mladí. Som zvedavá na výsledky.

Niektorí mladí a deti, aj tí, s ktorými prichádzam do styku ja, tvrdia, že nečítajú, lebo je to nuda a bolí to. Podľa Cecilie je dôležité vybrať si knihu podľa úrovne, na ktorej sa nachádzam a nie je hanba, ak 10-ročný čitateľ číta knihu určenú primárne pre 7-ročných (alebo opačne), je to v poriadku, pretože je to adekvátne situácii, v ktorej sa on práve nachádza. Na druhej strane je zas podľa mňa náročné presvedčiť človeka, že je dobré čítať, ak nikdy nevidel knižku v rukách svojich vlastných rodičov, ktorí mu nečítali rozprávky dokonca ani keď bol malý (nehovoriac  o tej nevyužitej šanci vytvoriť puto dôvernosti medzi rodičom a dieťaťom). Deti niekedy napríklad potrebujú čítať donekonečna ten istý príbeh, dovtedy, kým sa v nich niečo neprebudí a neposunú sa ďalej.

 

Ak čítate, vyzeráte podľa Cecilie „smarter and brighter,“  teda inteligentnejšie, vaša predstavivosť váš totiž predurčuje byť úspešnými nielen na pracovnom pohovore, ale aj pri riešení bežných situácií.

 

Na otázku, akú knihu by odporučila mladým ľuďom, odpovedala, že by to boli dve prozaické knihy, a to Haruki Murakami – Kafka na pobreží a Franz Kafka – Zámok.  Pri svojom vzťahu k poézii spomenula tzv. slam poetry, čo je spôsob prednesu poézie „tu a teraz“, keď svoje verše prednášate teatrálne, živo, autenticky, väčšinou voľným veršom, akoby ste rapovali, dávate zo seba na javisku svoje JA. (U nás je v tom dobrý Davier Hevier a vypočujete si ju napríklad na festivale Pohoda.)

 

Bolo pre mňa príjemné stretnúť Ceciliu Ekman, mladú osôbku, ktorá žije svojou láskou ku knihám rôznych žánrov a povzbudzuje  uvedomiť si,  že je v dnešnej dobe skutočne dobré vedieť využiť čas na správne veci. Škoda len, že bloguje vo švédčtine. Aj preto vznikol tento blog, aby som veci, ktoré ma zaujali, ešte zachytila.  Ale k výsledkom jej  zistení o slovenských mladých a deťoch sa určite raz chcem dostať. :)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?