Vincent

Autor: Magdaléna Hučková | 25.5.2013 o 22:10 | Karma článku: 4,76 | Prečítané:  410x

Práve čerpám zo svojich mne drahých útržkovitých zápiskov na ceste z Ríma do Grottammare jedného daždivého leta. Talianske vône. Zmes úsmevov a uznanlivých pohľadov hľadačov šťastia vo Večnom meste sa mi teraz celkom ľahučko pretavuje do písmen, slov a polonahých viet.

Vincent Van Gogh hádam v Ríme nikdy netvoril.  Aj napriek tejto skutočnosti som vyjavená stála na námestí umelcov Piazza Navona – akoby s ním. S otvorenými ústami a horkosťou vo svojom srdci.

Piazza Navona v Ríme ukazuje umelcov, ktorí zápalisto tvoria, ich sny vo farbách, celý ich život, lebo to je niečo, čo ponúkajú a dávajú zo seba. Nemohla som sa nabažiť tých odtieňov, nápadov a slnka, usmievala som sa a pohybovala v nových fialových gladiátorkách ľahko sťa na posvätnej pôde.  Ľudia prichádzali medzi maliarov ticho, niektorí s hrmotom, bolo počuť hlasnú vravu, smiech, bolo vidieť, ako sú plochy obrázkov a obrazov zo všetkých strán a uhlov s láskou či nemilosrdne premeriavané vnímajúcim okom...

Stojím a dívam sa na krátke divadlo, odrazu skľučujúce. Tmavovlasá dievčina hľadí na obraz, obraz  ako do ktorejkoľvek veľkej obývačky, do presvetlenej izby plnej života, berie ho do rúk, je i dosť veľký, ale jej sa voľačo nevidí, zachmúri sa, kýve hlavou a už obraz vracia maliarovi odhodlaná odísť. On v chvate ukazuje ďalšie, vyberá,  ponúka. Odišla.

Mám pocit, že som s ním práve prežila niečo silné – on o tom ani netuší. Netuší, že som „to“ videla, že spolucítim, že hádam aj rozumiem... A tak pri ňom stojíme dvaja – s Vincentom, jeho to bolievalo rovnako.

pozn.  Reálne píše o Van Goghovom živote autor mnohých biografií – Irving Stone v knihe Smäd po živote. Odporúčam.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?